Szukając targów motoryzacyjnych dla kolekcjonerów klasyków dobrze jest sprawdzić: Retromobile w Paryżu (luty) – najważniejsza europejska wystawa z unikatowymi egzemplarzami, Techno Classica Essen (kwiecień) – największe targi z ponad 1200 wystawcami, Goodwood Revival w UK (wrzesień) – wydarzenie łączące wystawę z wyścigami w klimacie retro. Przed wyborem sprawdź: liczbę wystawców, rodzaje prezentowanych pojazdów (era, kraj pochodzenia)imprezy towarzyszące oraz opinie uczestników z poprzednich edycji. Bilety warto kupować z wyprzedzeniem.
Europejskie targi klasyków motoryzacyjnych to prawdziwa gratka dla miłośników zabytkowej motoryzacji. Każdego roku przyciągają tysiące pasjonatów, kolekcjonerów i handlarzy z całego kontynentu. Na najważniejszych imprezach można zobaczyć unikatowe egzemplarze samochodów przedwojennych, powojenne klasyki oraz perełki z lat 60. i 70. Wśród błyszczącego chromu i lśniącego lakieru można odnaleźć prawdziwe skarby: od majestatycznych Mercedesów po zwiewne włoskie GT (grand tourery z najlepszych lat produkcji). Atmosfera tych wydarzeń jest niepowtarzalna: zapach starej skóry miesza się z aromatem paliwa, a w tle słychać charakterystyczny warkot silników z minionej epoki. Czy istnieje lepszy sposób na poznanie historii motoryzacji niż bezpośredni kontakt z tymi mechanicznymi dziełami sztuki?
Najważniejsze europejskie salony klasyków
Wśród najważniejszych wydarzeń wyróżnia się parę absolutnie topowych imprez. „Retromobile w Paryżu to kwintesencja francuskiej elegancji połączona z motoryzacyjnym sznytem”. Techno Classica w Essen przyciąga największą liczbę wystawców i oferuje najbogatszy dobór części zamiennych do klasyków. Na targach można znaleźć wszystko: od pełench silników po najmniejsze uszczelki do przedwojennych modeli. Interclassics Maastricht zachwyca kolekcją motoryzacyjnych perełek z Beneluksu i północnej Europy.
- Retromobile Paris – luty (największa francuska wystawa)
- Techno Classica Essen – kwiecień (niemiecki gigant branży)
- Goodwood Revival – wrzesień (brytyjska ekstrawagancja)
- Auto e Moto d’Epoca Padova – październik (włoski styl )

Specjalistyczne aspekty targów
Dla prawdziwych koneserów znaczenie mają specjalistyczne sekcje targów. Eksperci od renowacji karoserii i mechanicy-wirtuozi prezentują swoje umiejętności w czasie pokazowych restauracji. Można tu spotkać mistrzów starego rzemiosła: blacharzy wykonujących elementy metodą dawnego rękodzieła, tapicerów odtwarzających oryginalne wzory siedzeń czy specjalistów od chromowania używających tradycyjnych technik galwanizacji. Na stoiskach prowadzone są fachowe dyskusje o wartości kolekcjonerskiej poszczególnych modeli: od przedwojennych kabrioletów po youngtimery z lat 80. Jak rozpoznać oryginalny egzemplarz? Jakie detale świadczą o autentyczności?
To pytania, które nieustannie przewijają się w rozmowach między pasjonatami.
Festiwal historycznych koni mechanicznych: zobacz gdzie szlachta motoryzacji pokazuje klasę

Techno-Classica w niemieckim Essen to największe i najbardziej prestiżowe targi samochodów klasycznych w Europie, gromadzące ponad 2700 wystawców i 200 klubów motoryzacyjnych.
Wydarzenie przyciąga każdego roku około 190 tysięcy zwiedzających, którzy mogą podziwiać eksponaty o łącznej wartości przekraczającej miliard euro. Właśnie tutaj prezentowane są najcenniejsze perły motoryzacji, od przedwojennych Bugatti po limitowane serie Ferrari z lat 60. Interclassics w holenderskim Maastricht stanowi drugą najważniejszą imprezę takie, dającą ponad 800 klasycznych pojazdów na sprzedaż. Oprócz możliwości zakupu, odwiedzający mogą uczestniczyć w specjalistycznych wykładach i pokazach renowacji.
Retromobile w Paryżu wyróżnia się szczególną dbałością o ekspozycję francuskich marek, np. Citroën, Peugeot czy Renault, prezentując ich najrzadsze modele. Impreza słynie także z aukcji, w czasie których padają rekordowe ceny za unikatowe egzemplarze.
Organizatorzy stawiają także na edukację młodego pokolenia, organizując warsztaty i spotkania z ekspertami branży.
Kolekcjonerskie perełki na wyciągnięcie ręki
Tegoroczne edycje salonów retro auto zapowiadają się wyjątkowo interesująco ze względu na obecność rzadkich modeli z lat 50. i 60. Na wystawach pojawią się między innymi odrestaurowane egzemplarze polskich Syren i Warszaw, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród młodszych pokoleń miłośników motoryzacji. Do specjalnych atrakcji należą pokazy uruchamiania silników zabytkowych pojazdów oraz prezentacje oryginalnych dokumentacji technicznych.
Klasyki na aukcyjnym parkiecie – gdzie szukać perełek?
Europejskie zloty motoryzacyjne jest to okazja do podziwiania zabytkowych pojazdówi szansa na zakup prawdziwych perełek. Najważniejsze wydarzenia aukcyjne odbywają się w czasie Goodwood Revival w Wielkiej Brytanii oraz Techno Classica w Essen. Na takich imprezach można znaleźć unikalne modele, od przedwojennych Bentleyów po sportowe Ferrari z lat 60. Przeciętne ceny startowe wahają się od 50 000 do nawet kilku milionów euro. Proces licytacji jest bardzo emocjonujący, a każdy pojazd przed aukcją przechodzi szczegółową ekspertyzę techniczną i historyczną. Wszystkie dokumenty są weryfikowane przez specjalistów, co daje autentyczność pojazdu. Zwróćmy uwagę, że oprócz samych pojazdów, na aukcjach można kupić także rzadkie części zamienne, oryginalną dokumentację techniczną oraz przedwojenne akcesoria motoryzacyjne. Licytowane są także plakaty, znaczki i inne przedmioty kolekcjonerskie związane z motoryzacją. Do najdroższych sprzedanych oldtimerów należą modele takich marek jak Mercedes-Benz, Ferrari czy Bugatti.